Python Veri Girişi

Python programlama dilinde tüm programlama dillerinde olduğu gibi veri girişi kullanıcıyı etkin kılmak ve kullanıcı ile etkileşim halinde olmak için veri girişi yapılabilmektedir. Python programlama dilinde veri girişi input() fonksiyonu ile yapılmaktadır. Bu fonksiyon ile kullanıcıdan veri alırken aldığımız veri bir değişkene atanmak zorunda'dır.

İnput fonksiyonu kullanıcıdan metinsel ve sayısal veriler almak için kullanılabilmektedir. Bu kullanım çeşitlerini sizler ile örnekler ve kullanım şekilleri halinde göreceksiniz.

İnput Fonksiyonu Kullanımı

İnput fonksiyonunu kullanırken bir değişkene atanması gerektiğinden bahsetmiştik.

degiskenIsmi=input("Kullanıcıya Gösterilecek Metin")

Örneğin:

Program bize Lütfen İsminizi Giriniz diye sorduğunda biz Azkod girersek program bize Hoşgeldin Azkod yazacaktır. İstediğiniz ismi girdiğinizde o isme hoşgeldin yazma işlemi yapacaktır.

isim=input("Lütfen İsminizi Giriniz")

print("Hoşgeldin ",isim)

 

Python Sayısal Veri Girişi

İnput fonksiyonuna herhangi bir işlem yapmaz isek metinsel veri girişi şeklinde alacaktır. Biz metinsel verilerin türünü int() fonksiyonu kullanarak sayısal veri türüne çevireceğiz. Burada kullanıcıdan veriyi alırken input() fonksiyonu'nu int() fonksiyonu içerisinde alarak kullanacağız ve aldığımız veri sayısal ifadeye dönüşmüş olacak.

Sayısal Veri Girişi Kullanımı

degiskenIsmi=int(input("Lütfen sayısal veri giriniz"))

 

Örneğin:

Aşağıdaki örnekte iki sayı girdirilmesi istenmektedir. Örneğin: Kullanıcı 1. sayıyı :10, 2. sayıyı 20 girerse ekrana Sayıların Toplamı=30 yazacaktır.

birinciSayi=int(input("Lütfen Birinci Sayıyı Giriniz"))
ikinciSayi=int(input("Lütfen Birinci Sayıyı Giriniz"))

sayilarinToplami=birinciSayi+ikinciSayi

print("Sayıların Toplamı=",sayilarinToplami)

 

Önceki Ders: Python Ekrana Yazdırma Sonraki Ders: Python Basit Örnekler