JavaScript Dersleri

JavaScript dili sayfaların nasıl davranacağını ve kullanıcıyla nasıl iletişime kuracağını belirlemek içn HTML ile birlikte kullanılan bir dil ve öğrenmesi çok basit bir dil'dir. 

JavaScript dili web sitesi tasarlamak isteyenlerin öğrenmesi gereken 3 dilden biridir. Bu üç dil :

  • HTML
  • CSS
  • JavaScript

Javascript dersleri sayfamızda vereceğimiz eğitim ile sizlere A'dan Z'ye JavaScript dili hakkında bilgi vereceğiz.

JavaScript dilini öğrenmeden önce Html dersleri ve Css dersleri sayfamızdan kısaca bilgi alabilirsiniz. 

Neden JavaScript Öğrenmeliyim?

JavaScript dili , web sitelerinin nasıl davranacağını programlamak ve kullanıcıyla iletişim kurmak için kullanılan bir dildir.

JavaScript dilinin kullanıldığı tek alan web siteleri değildir. Çoğu sunucu ve masaüstü programları JavaScript dilini kullanmaktadır. Bunlardan en çok bilineni Node.js 'dir. MongoDB ve CouchDB gibi bazı veritabanları da programlama dili olarak JavaScript kullanır.

BİLGİ :

JavaScript ve Java dilleri, tamamen birbirinden farklı dillerdir.

JavaScript Ders 1: JavaScript nedir, neden JavaScript kullanmalıyız, JavaScript öğrenirken başka dilleri bilmemize gerek varmıdır, JavaScript ile neler yapılabilir gibi soruların cevabını verdik. İlk dersimiz hakkında detaylı bilgi almak için Javascript nedir yazısına tıklayabilirsiniz.

JavaScript Ders 2: JavaScript kodlarının nasıl kullanıldığı,hangi yöntemler ile kullanıldığı, harici kullanımı, dahili kullanımı hakkında bilgi verdik. JS kodlarının nasıl kullanıldığı hakkında bilgi almak için JavaScript kodları nasıl kullanılır? sayfasına bakabilirsiniz.

JavaScript Ders 3: Javascript yazım kurallarından isimlendirme, özel karakter ekleme ve açıklama satırı ekleme işlemlerinin ne olduğu, ne işe yaradığı ve nasıl yapıldığı hakkında bilgi verdik. Detaylı bilgi almak için JavaScript yazım kuralları yazımıza bakabilirsiniz.

JavaScript Ders 4: Javascript yorum yani açıklama satırı ekleme işleminin ne işe yaradığı, ne için kullanıldığı, nerelerde ve nasıl kullanıldığı hakkında bilgi verdik. Detaylı bilgi almak için JavaScript yorum adlı dersimize bakabilirsiniz.

JavaScript Ders 5: JavaScript dilinde çıktı yani ekrana yazdırma işlemlerinin nasıl yapıldığı, innerhtml, document.write, alert ve console.log komutlarının kullanımı hakkında bilgi alabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için javascript çıktı isimli dersimize bakabilirsiniz.

JavaScript Ders 6: JavaScript değişken nedir, javascript dilinde değişken nasıl tanımlanır ve değişkenlerin nasıl kullanıldığı hakkında bilgi verdik. Detaylı bilgi almak için javascript değişkenler isimli dersimize bakabilirsiniz.

JavaScript Ders 7: Javascript operatörler nelerdir, operatör nedir, operatörler nasıl kullanılır, aritmetik operatörler, atama operatörleri, karşılaştırma operatörleri, mantıksal operatörler nelerdir, operatörlerin örneklerler birlikte kullanımı hakkında bilgi verdik. Detaylı bilgi almak için javascript operatörler isimli dersimizi inceleyebilirsiniz.

JavaScript Ders 8: Javascript dilinde kullanıcı tarafından nasıl veri girişi yapıldığını, veri girişi yaptırmak için gerekli kodları ve bu kodların parametrelerinin neler olduğunu örnekler üzerinden anlattık. Dersimiz hakkında detaylı bilgi için javascript veri girişi isimli dersimizi inceleyebilirsiniz.

JavaScript dilini A'dan Z'ye sıfırdan başlayarak öğrenmek için Javascript dersleri sayfamızı takip edebilirsiniz.