Html Paragraf

Html etiketleri arasında paragraf (p) etiketi en önemli etiketlerden biridir. Paragraf etiketi html web sitelerinde kullandığımız içerikleri paragraflara ayırmak için kullanılmaktadır.

Paragraf etiketli <p> ... </p> etiketleri arasına yazılarak kullanılır.

Bilgi: Paragraf etiketi kullanıldıktan sonra html dili otomatik olarak alt satıra geçme işlemi yapmaktadır. Bu özellik bir önceki dersimiz olan başlık etiketinde'de geçerlidir.

Html Paragraf Etiketi Kullanımı:

<p> Paragraf p etiketi kullanımı örneği </p>
<p> Her p etiketinden sonra alt satıra geçerek paragraflara ayırma işlemi yapar </p>

Kodu Çalıştır

Html Paragraf Etiketi Kullanımı Örneği:

Html dilinde boşluk ve alt satıra geçme işlemleri ile biçimlendirme işlemleri yani metin düzenleme işlemleri yapılmaz. Html siz ne kadar boşluk bırakırsanız ne kadar alt satıra geçerseniz geçin yazdığınız metni düz metin olarak kullanıcılara göstermektedir.

<p>

Paragraf etiketinde

boşluk bıraksanız bile

html dili boşlukları ve alt satıra geçme 

işlemlerini yok sayarak düz metin halinde

ekrana getirmektedir.

</p>

Kodu Çalıştır

Html Paragraf Etiketinde Sonlandırma Etiketinin Unutulması

Html dilinde paragraf sonlandırma etiketinin unutulması çoğu tarayıcıda sorun çıkarmadan metni düzgün bir şekilde görüntüleyebilmektedir. Fakat paragraf sonlandırma etiketinin unutulması içeriğin ve sayfanın düzgün görüntülenmemesine sebep olabilir.

<p> Html paragraf etiketinin unutulması çoğu tarayıcıda herhangi bir sorun oluşturmamaktadır. Fakat paragraf sonlandırma etiketinin kullanılması daha uygundur.

<p> Paragraf 1

<p> Paragraf 2

Kodu Çalıştır

 

Önceki Ders: Html Başlık Sonraki Ders: Html Biçimlendirme