Css Nedir?

CSS (Cascading Style Sheet), web sitelerinin tasarımını, düzenini, yerleşimini ayarlamak için kullanılan bir dildir. Yani siteyi tasarlamak Html ögelerinin hangi konumda, nasıl duracağı ve hangi renkte olacağını belirlemek için kullanılmaktadır.

Kısaca CSS web sitelerinin tasarlamak için kullanılmaktadır.

CSS nasıl ortaya çıktı ?

CSS, Html dilinin tasarım konusunda yetersiz kalması sebebi ile ortaya çıkmıştır. HTML dilinin tasarım konusunda yetersiz kaldığını gören  World Wide Web Consortium(W3C(Dünya Çapında Ağ Birliği)) tarafından oluşturulmuştur. 

Neden CSS kullanmalıyız ?

  • HTML'de içerik ve tasarım kısmını birbirinden ayırarak onlarca, yüzlerce hatta binlerce sayfayı tek bir dosya ile biçimlendirme tasarlama olanağı tanıdığı için CSS kullanmalıyız. Bu yönüyle çok sayfalı olan web sitelerini tek tek düzenlemek yerine tek bir sayfayı düzenleyerek binlerce hatta yüzbinlerce sayfanın tasarımını tek bir Css sayfası ile tasarlayabiliriz. 
  • CSS kullanmak zamandan tasarruf sağlar.
  • CSS web sayfalarımıza hız ve esneklik kazandırır. 
  • CSS, Tablosuz tasarımın (div) ile tasarımın önem kazandığı günümüzde  web sayfalarının olmazsa olmazlarındandır.

CSS Nasıl kullanılır?

Css iki şekilde kullanılmaktadır. Bu kullanım yöntemleri :

  1. Dahili (Sayfa içinde)
  2. Harici

1-) Dahili olarak kullanımında, web site sayfalarının içinde <head>..</head>  etiketleri arasında kullanılması önerilir.

2-) Harici olarak kullanımda ise CSS dosyamızı .css olarak kaydettikten sonra sayfa içine çağırılarak kullanılmaktadır. 

CSS konusunda ilk dersimiz bitmiştir. İlk Css dersimizde Css nedir, Css nasıl ortaya çıktı, hangi birlik tarafından geliştirildi, neden Css kullanmamız gerektiği, Css dilinin nasıl kullanıldığı hakkında bilgi verdik.  Tüm Css derslerimizi takip etmek için css dersleri yazısına tıklayabilirsiniz.

 

Sonraki Ders: Css Yapısı