CSS Dersleri

CSS (Cascading Style Sheet), web sitelerinin tasarımını, düzenini, yerleşimini ayarlamak için kullanılan bir dildir.

Css dili Html ile birlikte kullanılmaktadır.

CSS dili , HTML ögelerinin web sitesinde nasıl gösterilmesi gerektiğini, hangi ögenin nerede bulunması, rengi vb. belirtmek için kullanılır.

Css Dersleri sayfamızda A'dan Z'ye anlattığımız CSS eğitmimizi takip ederek temel düzeyden ileri seviyeye kadar Css öğrenebilirsiniz.

CSS öğrenmek için ne gerekli ?

Css dilini öğrenebilmeniz için temel düzeyde HTML Bilgisine sahip olmanız gerekmektedir. Temel düzeyde html bilgisine sahip olmak için html dersleri sayfasında öğrenebilirsiniz.

Css Ders 1: Css nedir, Css nasıl ortaya çıktı, hangi birlik tarafından geliştirildi, neden Css kullanmamız gerektiği, Css dilinin nasıl kullanıldığı hakkında bilgi vermeye çalıştık. Css nedir? yazısına tıklayarak 1. dersimiz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Css Ders 2: Css yapısı nasıldır, css hangi bölümlerden oluşmaktadır, css seçici, bildirim blokları ve bildirim bloğunda bulunan özellik ve değer kullanımı hakkında bilgi verdik. Detaylı bilgi için Css yapısı adlı dersimizi inceleyebilirsiniz.

Css Ders 3: Css seçiciler nedir,kaç çeşit seçici vardır, seçici kullanımı, sınıf (class), id, etiket (tag) seçici kullanımı nasıldır, nerelerde kullanılır ve özellikleri hakkında bilgi verdik. Detaylı bilgi için css seçiciler isimli dersimize bakabilirsiniz.

Css Ders 4: Css kodları nasıl kullanılır, kaç farklı yöntemle kullanılır, dahili css kullanımı, harici css kullanımı ve satır içi css kullanımı hakkında bilgi verdik. Daha fazla bilgi için Css nasıl kullanılır? sayfasına bakabilirsiniz.

Css Ders 5: Css ölçü birimlerinin nasıl kullanıldığı, css ölçü birimlerinin neler olduğu, bağıl ve kesin ölçü birimler, Css dilinde sayfalar arasındaki mesafe, nesnelerin boyutlarını ayarlamada kullanılan uzunluk birimleri hakkında bilgi verdik. Detaylı bilgi için Css ölçü birimleri isimli dersimize bakabilirsiniz.

Css Ders 6: Css renk kodlarının neler olduğu, nasıl kullanıldığı, hex renk kodları, rgb kodları, renklerin ingilizce isimlerinin neler olduğunu, herhangi bir nesneye veya yazıya nasıl renk verildiğini örnekler üzerinden anlattık. Daha detaylı bilgi için Css renkler isimli dersimizi inceleyebilirsiniz.

Css Ders 7: Css arkaplan nedir, css html ögelerine arkaplan ekleme işlemi hangi özellik ile yapılmaktadır, arkaplana renk ekleme, resim ekleme, eklenen resmin tekrar edip etmemesi, konumu, kaydırma çubuğu ile hareket edip etmemesi işlemlerinin nasıl yapıldığı anlatıldı. Detaylı bilgi almak için Css arkaplan dersine bakabilirsiniz.