Arduino Dersleri

Arduino elektronik programlama kartı'nın nasıl kullanıldığı ve nasıl kodlandığını öğrenerek kendi projelerinizi geliştirebilecek hale gelmeniz için A'dan Z'ye adım adım anlatacağız.

Arduino kısaca açık kaynak kodlu elektronik programlama kartıdır. 

Arduino dersleri, kategorimizde sizlere arduino'nun ne olduğu, nasıl kullanıldığı, neler yapılabileceği, sensör kullanımları ve örnek projeler ile arduino kartını öğrenmenizi destekleyeceğiz. Arduino Uno kartımızın resmi aşağıda bulunmaktadır.

 

Arduino Dersleri

Arduino kartımızın üstünde numaralar dijital ve analog giriş çıkışlar bulunmaktadır. Bu numaraların ne anlama geldiğini sonraki derslerimizde anlatacağız.

Arduino Ders 1: Arduino nedir, neden kullanmalıyız, hangi platformlarda çalışır, kimler tarafından kullanılır sorularının cevaplarını vermeye çalıştık. 

Arduino Ders 2: Bilgisayarımızda kurulu olan işletim sistemine ait arduino kurulumunun nasıl yapılacağını ve hangi adımları takip ederek yükleme işleminin tamamlanacağı hakkında bilgi verildi. 

Arduino Ders 3: Arduino kartımıza kod yükleme işleminin nasıl yapıldığı, kart seçme ve port seçme işlemlerinin nasıl yapıldığı hakkında bilgi verdik. 

Arduino Ders 4: Arduino seri port nedir, seri haberleşme nedir, seri haberleşme nasıl kullanılır, seri haberleşme portu nasıl açılır, seri haberleşme portu ile kullanılan kodlar nelerdir ve arduino seri haberleşme portu kullanımı hakkında bilgi verdik.

Arduino Ders 5: Arduino değişken nedir, nasıl kullanılır, değişken türleri nelerdir ve arduino programlama dilinde değişken kullanımı hakkında bilgi verdik. 

Arduino Sensör Kodları ve Kullanımları

Arduino Ders 6: Arduino'da sabitlerin nasıl kullanıldığı, hangi anahtar kelime ile tanımlandığı, özellikleri, kullanım şekli örnekler üzerinden bilgi verildi.

Arduino Ders 7: Arduino operatörler isimli dersimizde, operatörlerin neler olduğu, ne işe yaradığı,kullanılan operatörlerin neler olduğu hakkında bilgi verildi.

Arduino Ders 8: Arduino giriş-çıkış işlemleri diğer adıyla fonksiyonlarından olan pinmode, digitalread, digitalwrite, analogread ve analogwrite fonksiyonları ve kullanımları hakkında bilgi verildi.

Arduino dersleri'mizi sayfamızdan takip ederek öğrenebilirsiniz. 

 

Arduino Kontrol İfadeleri (if-switch)

Arduino Döngüler

Arduino Diziler

Arduino Fonksiyonlar

Arduino Zaman Fonksiyonları (delay)

Arduino ile Trafik Lambası

Arduino ile Park Sensörü

Arduino Dc Motor Kontrolü